Użytkowanie odnawialnych źródeł energii już nie tylko moda na bycie eko, ale przede wszystkim sposób na oszczędność. Świadczy o tym chociażby spora popularność instalacji fotowoltaicznych montowanych na budynkach przedsiębiorstw i domów jednorodzinnych. Okazję do skorzystania z tej możliwości otrzymały jakiś czas temu wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Czy mieszkańcy również zyskają na tej decyzji?
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe jako prosumenci
Jeszcze jakiś czas temu z odnawialnych źródeł energii mogli korzystać klienci indywidualni oraz przedstawiciele firm. Nowelizacja ustawy OZE pozwoliła na to także wspólnotom oraz spółdzielniom mieszkaniowym. Co prawda oba podmioty mogły instalować fotowoltaikę, jednak wyłącznie, jeśli pozyskany w ten sposób prąd został zużyty w wąskim zakresie, na przykład do oświetlenia klatek schodowych.
Zmieniło się to wraz z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, w których pojawiło się miejsce na tzw. prosumenta lokatorskiego. Dzięki poszerzeniu grupy odbiorców okazję do oszczędzania zyskały podmioty odpowiedzialne za zarządzania budynkami wielorodzinnymi. Generowana w ten sposób energię należy wykorzystać wówczas na potrzeby całej wspólnoty zamieszkującej budynek, w tym również lokatorów.
Kto skorzysta na fotowoltaice dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych?
Z zamontowania paneli fotowoltaicznych na dachu bloku lub kamienicy skorzysta odbiorca energii – czyli wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa zarządzająca budynkiem, a nie indywidualni lokatorzy. Oznacza to, że pozyskany ze słońca prąd znajdzie zastosowanie w całym budynku mieszkalnym, przyczyniając się w ten sposób do obniżania rachunków za energię elektryczną.
Podmioty zainteresowane zdobyciem dofinansowania powinny zapoznać się z aktualnymi projektami rządowymi oraz unijnymi, których nie brakuje. Można dodatkowo dowiedzieć się też, jakie propozycje są dostępne w zamieszkiwanej gminie. A naprawdę warto, bo z instalacją paneli fotowoltaicznych wiąże się wiele plusów, takich jak choćby niższe rachunki za prąd za części wspólne.