Nakazy oraz zasady obejmują właściwie każdą sferę naszego życia i jeżeli dostępne są w postaci formalnego dokumentu, na przykład jako regulamin porządku domowego wspólnoty mieszkaniowej, to po prostu zdecydowanie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Ustalają wiele kwestii nieujętych w innych przepisach i świetnie sprawdzają się w zarządzaniu dobrem wspólnym. Mogą na przykład skutecznie pomagać w eliminowaniu uciążliwego i nieakceptowalnego społecznie zachowania czy też wskazywać konkretne rozwiązania niektórych problemów.
Regulamin porządku domowego wspólnoty mieszkaniowej – co to jest?
Tak naprawdę jest to po prostu postanowienie zawierające ogólne normy obowiązujące członków danej wspólnoty, które najczęściej buduje się na bazie już istniejących przepisów prawa, a także w wyniku wewnętrznych ustaleń osób zamieszkujących lub użytkujących konkretny budynek wielorodzinny. Regulamin porządku domowego dotyczy bardzo różnych obszarów życia, a jego zadaniem jest między innymi ustalenie podstawowych zasad koegzystencji. Bez względu na to, czy budynek znajduje się w lokalizacjach takich jak Kraków lub Katowice, czy też w mniejszych miastach, w ogólnym rozliczeniu zawarte w tego typu dokumencie regulacje znacząco pomagają w funkcjonowaniu każdej wspólnoty.
Konstruowanie regulaminu porządku domowego wspólnoty mieszkaniowej
Podczas konstruowania regulaminu porządku domowego kluczowa jest przede wszystkim jedna kwestia – jego zapisy nie mogą w żaden sposób ograniczać prawa do własności lokalu mieszkalnego czy też w nie ingerować. Takie postanowienie powinno zawierać ogólne zasady oraz zobowiązywać mieszkańców do dbania o wspólną przestrzeń i może dotyczyć między innymi:
- prawidłowej segregacji śmieci,
- posiadania zwierząt w lokalu,
- sposobu przechowywania niektórych przedmiotów i substancji w piwnicach oraz na balkonach,
- usuwania śniegu z balkonów oraz dbania o ich czystość,
- dbania o sprawność instalacji i naprawiania usterek,
- a także takich obszarów jak utrzymywanie normatywnej temperatury powietrza w lokalach czy postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych.