Zarządzanie nieruchomościami przez usługodawcę zewnętrznego – korzyści dla firm deweloperskich.

7 października 2022

Budynki wielorodzinne to obecnie jedne z najczęściej powstających obiektów deweloperskich w miastach takich jak Katowice czy Kraków. Prężnie działający na rynku Inwestorzy regularnie oddają do użytku lokale mieszkalne w tych lokalizacjach, jednak ze względu na natłok zajęć często nie mają już możliwości, aby w pełni poświęcić się zarządzaniu swoimi nieruchomościami. Z tego powodu firmy deweloperskie obecnie chętnie korzystają z pomocy usługodawcy zewnętrznego, który dzięki doświadczeniu oraz ukierunkowaniu na realizację celów Kontrahenta może zapewnić kompleksową obsługę nieruchomości w zakresie zarządzania.

Powierzenie zarządzania nieruchomości firmie zewnętrznej – czy to się opłaca?

To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy przedsiębiorca prowadzący firmę deweloperską budującą obiekty wielorodzinne. Korzyści płynących z takiego rozwiązania jest w rzeczywistości sporo, dlatego nie dziwi fakt, że powierzanie nieruchomości usługodawcy zewnętrznemu jest dość powszechne. Kluczową kwestią jest oczywiście podpisanie umowy ze sprawdzonym, rzetelnym zarządcą o wyrobionej w branży renomie, który kompleksowo zajmie się wszystkimi aspektami związanymi z obsługą obiektu mieszkalnego. Do najważniejszych zadań realizowanych w ramach umowy z pewnością należą:

  • obsługa finansowo-księgowa oraz prawna (optymalizacja kosztów utrzymania, przygotowywanie raportów i sprawozdań),
  • obsługa techniczna obiektu (przeprowadzanie przeglądów, dbanie o infrastrukturę i stan budynku),
  • a także pomoc w utworzeniu oraz organizacji Wspólnoty Mieszkaniowej.

W rezultacie firma deweloperska po oddaniu budynku do użytku nie musi martwić się takimi czasochłonnymi kwestiami jak kontakt z instytucjami państwowymi, konserwacja instalacji elektrotechnicznej, wind czy domofonów, a także planowanie remontów. Działania profesjonalnego zarządcy nieruchomości, który jest w stanie kompleksowo zadbać zarówno o sprawy techniczne, prawne, jak i finanse, przekłada się również na zadowolenie mieszkańców i ich dobrą opinię o obiekcie, co stanowi wymierną wartość i jest zachętą dla potencjalnych kolejnych nabywców poszukujących mieszkania.