Nie od dziś wiadomo, że życie w zadbanym budynku jest przyjemniejsze. Wielu z nas marzy się nowa elewacja czy zadbana klatka schodowa. Jeśli razem z sąsiadami chcesz dbać o przestrzeń wspólną w kamienicy, potrzebujesz pieniędzy. Możesz je zebrać, jeśli jesteś członkiem wspólnoty mieszkaniowej, której członkowie utworzyli fundusz remontowy. W związku z tym regularnie uiszczają opłaty i spotykają się na zebraniach wspólnoty, gdzie ustalają, na przeznaczyć zgromadzone finanse. Decyzja zapada na drodze głosowania; o wyborze decyduje większość głosów.
Żeby stworzyć fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej, wymagana jest uchwała. Tak samo jest wtedy, gdy w podejmujecie czynności w jego ramach i decydujecie się odnowić schody, ściany czy zrobić inne rzeczy, które wpłyną na komfort funkcjonowania we wspólnej przestrzeni.
Wysokość składek
To, jak dużą kwotę przekazują poszczególni lokatorzy na fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej, zależy od wielkości ich udziałów. Im jest większa, tym większe kwoty muszą płacić. Tak mówi polskie prawo od 6 lipca 2021 roku; zgodnie z ustawą należy wyliczać wysokość składki w oparciu o udziały w nieruchomości wspólnej. W związku z tym niemożliwe jest określenie stałej kwoty dla każdego lokalu.
Według prawa właściciele powinni mieć jednocześnie bezpośredni wpływ na wielkość uiszczanych składek oraz móc uczestniczyć w planowaniu i podejmowaniu decyzji, na co przeznaczone zostaną pieniądze.
Co ważne, w polskim ustawodastwie nie istnieje termin taki jak „fundusz remontowy”. Jego utworzenie to decyzja właścicieli i zależy od ich potrzeb oraz możliwości finansowych. Jeśli postanowią go stworzyć, muszą sami określić zasady jego działania: nie są one jednoznacznie określone w ustawodastwie.