Prawo własności zastąpi prawo użytkowania wieczystego

24 października 2022

Wraz z rozpoczęciem 2019 roku zakończy się użytkowanie wieczyste. Zamiast tego nastąpi jego przekształcenie na prawo własności nieruchomości. Jest to duża zamiana, która była dogłębnie analizowana i wzbudziła wiele kontrowersji na przestrzeni ostatnich lat. Jednak wraz z nadejściem wyborów samorządowych, w końcu przegłosowano nową ustawę.

Kogo dotyczy?

Zmianami powinny być zainteresowane przede wszystkim osoby, które korzystały z prawa użytkowania wieczystego budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wielorodzinnych, a także gruntów, na terenie których znajdują się obiekty i urządzenia niezbędne dla prawidłowego korzystania z budynków mieszkalnych (mogą to być kotłownie, pralnie czy garaże).

Opłaty

Dla wielu osób istotne jest przede wszystkim pytanie: ile mnie to będzie kosztować? Każda osoba, której dotyczy ustawa będzie od tej pory zobowiązania do uiszczania podatku od nieruchomości, zamiast opłat związanych z prawem użytkowania wieczystego. Są one niższe, ale niestety na tym koszty się nie kończą. Wprowadzona zostanie również opłata przekształceniowa, którą osoby będą musiały spłacić. Jednak nie jest to jednorazowa bardzo wysoka kwota – została ona rozłożona na 20 lat, a jej wysokość ma nie przekraczać dotychczasowej opłaty z tytułu prawa użytkowania wieczystego. Można także wnioskować o obniżenie tej kwoty.

Zaświadczenie

Niezbędne jest także zwrócenie się do odpowiedniego organu (w zależności do kogo przynależał wcześniej grunt) o wydanie zaświadczenia, które będzie miało za zadanie stanowić potwierdzenie przekształcenia. Na podstawie tego dokumentu prawo własności zostanie uwzględnione w księdze wieczystej, wraz z adnotacją o opłacie.

Czy zmiana jest korzystna?

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony prawo użytkowania wieczystego zawsze było skomplikowane i załatwienie jakiejkolwiek sprawy mogło zająć bardzo długi czas. Często występowały także podwyżki opłat z tego tytułu, więc przekształcenie na prawo własności znacznie upraszcza całość. Niestety pomimo niższych podatków, dodatkowa opłata przekształceniowa spłacana przez 20 lat sprawia, że nowi właściciele będą musieli się liczyć z ogólnymi wyższymi kosztami przez ten okres.