Z każdej strony napływają do nas nowe informacje dotyczące ochrony środowiska, a także zwiększających się, katastrofalnych skutków ignorowania ekologii przez ostatnie kilkadziesiąt lat. W związku z tym już od kilku lat rząd pracował nad projektami ustaw, które wymuszają na obywatelach zmienienie nieprawidłowych nawyków, które niekorzystnie wpływają na nasz cały klimat. Mowa, oczywiście, o segregowaniu śmieci, które dziś jest obowiązkiem na terenie całej Polski. Jednak na czym dokładnie polega oraz jakie konsekwencje można ponieść, jeżeli zignorujemy nowe regulacje prawne?
Jak zarządzać odpadami zgodnie z prawem?
Segregowanie śmieci jest dokładnie tym, na co wskazuje nazwa. Wszelkie odpady, jakie generujemy powinny zostać odpowiednio rozdzielone na pięć głównych kategorii: papier, bioodpady (czyli najczęściej produkty spożywcze) matale i tworzywa sztuczne, śmieci zmieszane (czyli te, które stanowią połączenie przynajmniej dwóch pozostałych grup) oraz szkło. Każda grupa powinna zostać wyrzucona do osobnego kontenera, dostępnego na terenie wszystkich domów i osiedli. Bioodpady wyrzucamy do brązowego zbiornika, szkło do zielonego, papier do niebieskiego, śmieci zmieszane do czarnego, a metale i tworzywa sztuczne do żółtego.
Dlaczego tak istotne?
Jest to istotne z dwóch powodów:
- jeżeli nie będziemy segregować śmieci poniesiemy konsekwencje – są to wyższe stawki za wywóz niepogrupowanych odpadów, grzywny za niepogrupowane odpady (jeżeli się do tego zadeklarowaliśmy, a tego nie wykonujemy), a w skrajnych przypadkach nawet więzienie do 5 lat
- jest to niewielka czynność, która może znacząco wpłynąć na poprawę środowiska naturalnego – segregacja odpadów nie jest czasochłonna (w szczególności jeżeli w domu posiadamy osobne kosze na różne rodzaje śmieci), a umożliwia właściwą utylizację oraz recykling naszych odpadów.
Nadchodzą kolejne zmiany
Rząd przyjął już projekt ustawy dotyczący zmiany dotychczasowej ustawy regulującej kwestie segregowania odpadów – dotyczy przede wszystkim uprawnień gminy oraz usprawnienia procesu egzekwowania konsekwencji wobec osób, które nie przestrzegają regulacji prawnych.